SPELEOLOSKI ODSEK BEOGRADA - KURS PEĆINSKOG RONJENJA?

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: SPELEOLOSKI ODSEK BEOGRADA - KURS PEĆINSKOG RONJENJA?

Počalji od SRDJAN taj Sub Dec 05, 2009 10:01 am

Onda se opet vracamo na kukuruz Very Happy Very Happy Very Happy

SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 44
Datum upisa : 15.12.2008

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petkovic Matija taj Sub Dec 05, 2009 10:52 am

Ima mesta za sve! Bave se ljudi koij su i visi ( za ne povarovati :-D ) i bucmastiji od mene. Takodje i ljudi koji ne vodi bas racuna o svom fitnesu. Postoji naravno neka granica. Zavisi i od toga sta covek zeli da radi. Za duboke jame se podrazumeva da nemoze svako ici jer potrebna debela spremnost. Kao i u ronjenju se covek moze spustiti do dna ali je pitanje da li ce izaci. Postoje jame i pecine kroz koje ne mogu proci krupniji ljudi. Zapravo takvih ima dosta. Meni predstavljaju pravi izazov mada cesce problem. Tako da kao sto ja ne mogu proci kroz neki krivudav meandar tako ni ne moze neki buca ispumpati jamu od recimo 300-400m ali nam preostaje mnostvo drugoh objekata u koje mozemo uci.

Sa tehnicke strane gledista zahtevnije je od alpinizma i po dosta cemu razlicito ali postoji dosta dodirnih tacaka. Predhodno bavenje alpinizmom u mnogome olaksava savladavanje. Na pocetnim kursevinma se krece od apsolutne nule i svako "normalan" moze savladati gradivo.

Zakonski nije regulisano ko moze da ti drzi kurs. Ovako nije samo u SRB vec i van. U Francuskoj sa druge strane je sve to sredjeno. Postoje teznje i kod nas da se ka tome ide ali je taj proces jako dug i mi smo daleko od toga. Uslovno receno kategorije nisu standardizovane i variraju od kluba do kluba. Vse je po malo arhaicno ali funkcionise vec nekako. Preporucio bih saj ASAK-a iz BG u kom postoji i adresar klubova http://www.asak.org.rs/ NIje mi poznato da neki od klubova aktivno saradjuje sa speleoroniocima. Tuzno je to jer postoji dosta objekata koji je mogu raditi. Mada opet nisam ni upozna mnogo ljudi koji su kompetentni za takvo nesto. Ja tezim ka tome i mislim da ostvarijem znatan progres ali sam za sada jos daleko od toga.

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 28
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od _ taj Sub Dec 05, 2009 11:09 am

Matija hvala na odgovoru asak ima zanimljiv sajt a za nas ronioce bi izdvojio ovaj deo teksta:

"Cerjanska pećina se nalazi blizu sela Cerje, 15 km od Niša. Ulaz u pećinu, na nadmorskoj visini od 515 m, predstavlja ponor rečice Provalije, koja ponovo izvire na Kravljanskom vrelu, 2800 m severozapadno, na nadmorskoj visini od 310 m. Opit bojenja izvršen tokom sedamdesetih je potvrdio vezu ponora i vrela. U isto doba, neuspešni pokušaj proronjavanja Kravljanskog vrela je zaustavljen zbog problema sa opremom na dubini od 15 m. Od tada nije bilo speleoronilačkih pokušaja da se povežu Kravljansko vrelo i Cerjanska pećina.
Prema rezultatima istraživanja iz 1996., Kravljansko vrelo je udaljeno 400 m od sifona kojima se pećina završava, a 34 m ispod njih."

Sta mislite vredi li pokusati ponovo ronjenje u Kravljansko vrelo i eventualni izlazak na kraj Cerjijanske pecine? A da speleoloski tim ceka sa druge strane ronioce? I naravo posle da transportuje opremu 6km kroz pecinu! Very Happy Very Happy
Salim se mozda zvuci tesko ostvarljivo ali kad bi neko to uradio odmah bi zvali National Geographics! Very Happy

_

Broj poruka : 469

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od _ taj Sub Dec 05, 2009 11:16 am

Preuzeo sa sajta: http://www.asak.org.rs/srbdirect.php

"Speleo ronilaca ima u većini speleoloških klubova, a i van njih. Najisusniji speleo ronilac u Srbiji je speleolog Aleksandar Milosavljević "Ceca" (nekada u SOB-u, sada u Aquamont spoljni link), a dubinski rekord (Krupajsko vrelo, -112m) drže ronioci iz kluba Triton-AST"

Neka malo česće rade update sajta... Very Happy

_

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petkovic Matija taj Sub Dec 05, 2009 11:31 am

Ima pregrst takvih slucajeva. Zanimljivija je prica o DRagovom ponoru. Jamski objekat dubine oko -176 metara. Prifil objekta je takav da su uglavnom vertikale. Zavrsava se jezerom za koje se zna da otice jer ima stalan priliv vode.POsto nema bocnih kanala kojim bi voda otisla to je verovatno sifon. Ceca je ronio u njemu ali bih rekao ne bas uspesno http://www.aquamontservice.com/specSRB.htm zaron mu je bio plitak sudeci po izvestaju. STa je video dole ne znam ali je napisao u izvestaju da je dalje istrazivanje moguce. Ja bih ocekivao zbog konfiguracije suvog dela jame koji bi trebalo da se nastavi po vodom dobru dubinu! Slicnih slucajeva kao sto rekoh ima pregrst. Cekaju samo nekog ronioca da ih istrazi

Petkovic Matija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od _ taj Sub Dec 05, 2009 11:51 am

Da interesantno, Ceca je stigao do 15m dubine i 30m penetracije. Za takvu ekspediciju potrebna je ekipa dobro obucenih speleologa i ronilaca u isto vreme. Zamisli samo logistiku da spustas dvobocnike i stage boce na 176m dubine u jamu!
Pri tom mozda speleolozi ne moraju da znaju da rone ali ronioci itekako moraju dobro znati i jedno i drugo. U svakom slucaju vredi pokusati.

_

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 9:07 am

Ja poznajem pricu vezanu za SOB i vecinu ostalih gluposti koje je uradio. Procitao sam da ti je dobar prijatelj te se nemoj ljutu ali moje miljsenje o njemu gore ne moze biti.

Interesuje me on, kao ronilac, jedan od prvih instruktora u vasem klubu. NJegova izjava na sajtu kako su vodili ljude koji do tada nisu imli dodira sa ronjenjem u overhead situaciju. Da li su akcije i istrazivacka speleoronjenja kojima se hvali istinita posto znam da speleospasilacke i speleoloske nisu vec ih prisvaja od tudjih klubova i ljudi iz PRAVOG SOB. Na nekima sam i sebe nasao.

Kakva su tvoja poznavanja price sa SOB? Verujem da poticuo njega te sam siguran da su drugacija.

EVo ti nekih stvari koje je radio. Posto je bio izbacen iz SOB kod njega je ostao kljuc koji je iskoristio kako bi usao i ukrao opremu, laserske daljinometre, uze, mislim lap-top . . . Kada su promenili bravu on je napunio kljucaonicu lepkom i parcicima grancice.
Kada je Ivan Nastic trebao da ima ekspediciju, zimski uspon na Mon blanc, dobio je 1000 eura od civilne zastite iz Va za sprovodjenje iste on ga je ucejivao i trazio deo jer su pare legle na racun od saveza ciji je pecat on ukrao pre toga i blokirao potpuno. Dizao pare po svom nahodjenu. Na kraju Ivan nije nikada video te pare.
Pokusao je da prevari ljude iz tehnogasa za karbid i nagovori ih da njemu sve daju. Karbid se u speleogiji koristi za rasvetu. U rekciji sa vodom daje gas acetilen koji je zpaljiv. Veoma je zapaljiv i skup te se ne moze lako naci. Predstavio se koa predsednikom saveza koji okuplja vecinu speleologa SRB. On je zeleo da ga prisvoji i verujem preprodaje. Spisak se nastavlja u beskonacnost . . .

Daleko od toga da bih se naljutio zbog tvog mišljenja, pa svako i treba da ima svoje mišljenje i baš iz istih razloga ne bih da komentarišem SOB, jer mislim da bi to trebalo upravo Uroš da uradi, ako uopšte to želi ili hoće.
Što se samog Uroša tiče, ne poznajem ga samo ja, jer pored toga što je bio samnom u "Nautilusu", bili smo zajedno i pre toga u URS-u! A tamo je bilo puno i ronilaca i speleologa. Ali, evo mog mišljenja, a ostali neka kažu svoje... Uroš je 2000. godine, zajedno sa Srbulovim, Kaletom, Banetom Jekovićem i još nekolicinom, pred nastavnom komisijom u kojoj su bili Vanja, Mikota, ZR, Karjuk, (mislim da je bio i Sloba Panić i Miša Živojinović, ali nisam siguran, davno beše) postao CMAS-ov instruktor M1. Pre toga je dosta dugo bio CMAS P3. Kao ronilac (onako kako ga ja vidim) je malo ekstreman, ali vrlo siguran (za razliku od mlađih dana, kada je bio samo ekstreman). Po prirodi je vrlo inteligentan i sitničav, što mi se kod njega od prvog dana dopalo. Nikad se nije zadovoljavao površnim znanjem iz bilo čega i uvek je želeo, a i uspevao, da u svemu sazna skoro sve, jer niko na svetu ne zna "sve". Dakle, kao ronilac, vrlo dobro je poznavao kako tehničku stranu ronjenja, tako i medicinu i fiziologiju, opremu, ... i ono što je najbitnije, to nije čuvao samo za sebe, već je kao instruktor, to prenosio i na druge nesebično i bezgranično. Naravno i kriterijum za polaganje ispita kod njega je bio, srazmerno tome, vrlo visok. Upravo takvog instruktora smo, pri osnivnju našeg kluba, mi i tržili, pa i dobili. Međutim, pored svih svojih vrlina koje poseduje, kao i svi mi, pa i on ima mane, koje možda i nisu tako velike i koje u nekim drugim okolnostima možda i ne bi smetale. Međutim, u okolnostima u kojima se desio, sa moje strane, ranije opisani događaj, nikako nije mogao da prođe, bez moje reakcije, koja je bila takva kakva je bila. Ja tada, takvim postupkom, nisam hteo da izmenim Uroša, ali sam hteo da ostanem dosledan principima, za koje sam se borio u URS-u i zbog kojih smo napravili Nautilus. Što se tiče malverzacija, trebalo bi čuti sve učesnike u istim, jer mislim da Uroš i ako je napravio to što kažeš, nije mogao da napravi sam, dakle neko je definitivno stajao i na njegovoj strani, isto tako kao i svi vi koji ste bili na onoj drugoj i protiv njih i to sigurno sa nekim razlogom. Svačiji razlog može da bude ispravan ili neispravan, posmatran i objašnjen jednostrano. Kažeš da se hvali akcijama i istraživanjima u speleologiji... I treba, jer ih je zaista i imao, a i verujem da ih još uvek ima... Neko je spomenuo Cecu kao VRH speleologa. I jeste, ali verovatno ne znaš da je na puno akcija išao sa Urošem, još davnih godina... Ne znam da li ti je poznato da su zajedno Bokica i Uroš bili jedini speleolozi i ronioci sa našeg podneblja, koji su, zajedno sa francuskim speleolozima i roniocima, ispitivali, nekih devedesetih godina, pitku vodu iz izvora oko Kotora?
Dakle, nije Uroš ni tako loš kako kažeš, a nije baš ni cvećka... Sa neistomišljenicima se svi mi borimo, a ko pobeđuje... to se nikad ne zna... danas on, sutra ti... sve je to život u kojem igramo razne uloge, nekad lepe, a nekad ružne. I ko zna zašto je to dobro. Eto meni je žao što sam inicirao (naravno ne samo zbog sebe, to nikada ne bih uradio) raspad URS-a, ali kad bolje razmislim... pa ne bi bilo Nautilusa da se to nije desilo...
A kad sam već kod URS-a... ne mogu da verujem Shocked ... Sad nostalgično odem na njihov www.urs.rs , pa pod "Ko smo mi?", pa "Upravni Odbor"... a tamo zajednička slika UO :

A OVO JE ORIGINAL :

pazi kad nisu mogli da se sastanu i da se ponovo slikaju, nego su prepravljali sliku na kojoj sam ja, izbacili photoshopom mene i ubacili Baneta Jekovića Embarassed Very Happy Rolling Eyes

Eto i to je ŽIVOT...

Pozdrav

Poslednji izmenio Sile dana Sub Feb 27, 2010 9:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Sile

Broj poruka : 172
Godina : 60
Datum upisa : 05.12.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SRDJAN taj Pon Dec 07, 2009 9:50 am

Kao Instruktor sa jednom zvezdom apsurdno je da radi to o cemu se govori, njegov maksimalni nivo do koga moze vrsiti obuku je P1, o cemu ovde govorimo, jel opet imamo samozvane Instruktore i nepostojece kurseve i kategorije? Kurs speleoronjenja? Mislim da je decko suvise dao sebi za pravo, neka ide i neka se obuci za to o cemu prica, a dotle neka ide da roni sam, a ne da vodi i obucava druge ljude, da je smrdljivi SOPAS pravi Savez, a ne to sto je, njemu bi zbog ovakvih stvari bilo zabranjeno da drzi bilo kakve kurseve.

SRDJAN

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petkovic Matija taj Pon Dec 07, 2009 11:01 am

Pa sada bas . . . trebala je inteligencija za ovako nesto sto je uradio ili odsustvo iste ili mozda moci rasudjivanja sta je dobro a sta ne. Mozes napisati mail klubovima ( ASAK, MANDA, SOB ali pravi, AS) odgovorice ti diplomatski, ne bas vatreno kao ja, ali sustina ce biti ista. Nema tu strana SIle. Imas savez koji je ostecen od strane njega, visestruko krsenje zakona od njegove strane za sta nije terecen jos uvek. Ne znaci da nikada i nece. NIsmo se mi podelili u dva tabora zbog razlicitih misljenja pa se svadjali. NIje bio sam, uspevao je da privuce uglavnom mlade ljude koji nisu znali pricu vezanu za njega, barem ne celu. Pored njih dvojice imas bilo je jos dosta obucenih speleologa i ronilaca na nasim prostorima i ima ih jos uvek koji rade jednako velika istrazivanja. Za Kotor bas super, lepo. Da li mi ukoliko sam '90 ronio sa George Irvine-om i Jarrod Jablonski-im u Wakulla-i kao suport diver sada daje za pravo da ljude sa ulice vodim na -70m i 2 km penetracije u pecini???????
Sile, mi kao da ne pricamo o istom coveku ;-) On nije prema svima isti, sto ne opravdava nsta pomenuto!!!Zao mi je za raspad bilo kog i cijeg kluba jer vodi ka razdvajanju ljudi. Ali cesto je neminovan radi boljeg progresa ili sprecavanja nekih daljih problema. U celoj prici meni je najzalije ruznh reci i nerviranja, prekinutih prijateljstva i zajednickih akcija koje su mozda mogle da se dese. Pare ce se vec nekako ponovo napraviti ALI IH DEFINITIVNO NE TREBA ZABORAVITI.

Petkovic Matija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 11:06 am

Ovo piše na njihovom site-u pod kursevima:

Poštovani,

Obaveštavamo vas da KURS RONJENJA počinje 26. 9. 2009. godine. Ovaj kurs za krajnji cilj ima uvođenje u speleoronjenje.
Prvo će se tokom vikenda 26. i 27. obrađivati teorija, nakon čega slede praktične vežbe koje će se zakazivati po dogovoru sa polaznicima.
Polaznici će na kraju dobiti međunarodne sertifikate za prvu zvezdicu koje ce moći da koriste i priilkom konvencionalnih ronjenja.
Za kurs je potrebno imati osnovnu ličnu opremu za ronjenje (maska, peraja i disalica).
Kurs se sastoji od 12 predavanja i 8 prakticnih vezbi u vodi.

Tu nema ni spomena o kursu speleoronjenja osim o uvodjenju!?!?! I kaže se da je kurs za P1 !

Sile

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SRDJAN taj Pon Dec 07, 2009 11:15 am

Da, ali indirektno govori sve, tipa "naucite prvo da ronite, pa cete onda u pecinu", svi mi znamo kako to funkcionise, a u stvarnosti P1 nema nikakvih dodirnih tacaka sa pomenutom speleologijom, ne razumem se u speleologiju, ali mi prosto ronilacko znanje dovoljno govori da je za pristup takvim kursevima ronjenja potrebno biti iskusan P3, to je kao pocnite da ucite voznju bicikla, krajnji cilj je da vozite sleper, ako mislis da je to dobar put onda...........

SRDJAN

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TRITON taj Pon Dec 07, 2009 11:21 am

Ljudi, formulacija kursa je cista retorika i marketing. Ne bih to mnogo uzimao k srcu. Da je seleo kurs, nije, da je OWD verovatno, pa ko nasedne...

TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 49
Datum upisa : 16.09.2009

Pogledaj profil korisnika http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 11:26 am

Petkovic Matija ::Pa sada bas . . . trebala je inteligencija za ovako nesto sto je uradio ili odsustvo iste ili mozda moci rasudjivanja sta je dobro a sta ne. Mozes napisati mail klubovima ( ASAK, MANDA, SOB ali pravi, AS) odgovorice ti diplomatski, ne bas vatreno kao ja, ali sustina ce biti ista. Nema tu strana SIle. Imas savez koji je ostecen od strane njega, visestruko krsenje zakona od njegove strane za sta nije terecen jos uvek. Ne znaci da nikada i nece. NIsmo se mi podelili u dva tabora zbog razlicitih misljenja pa se svadjali. NIje bio sam, uspevao je da privuce uglavnom mlade ljude koji nisu znali pricu vezanu za njega, barem ne celu. Pored njih dvojice imas bilo je jos dosta obucenih speleologa i ronilaca na nasim prostorima i ima ih jos uvek koji rade jednako velika istrazivanja. Za Kotor bas super, lepo. Da li mi ukoliko sam '90 ronio sa George Irvine-om i Jarrod Jablonski-im u Wakulla-i kao suport diver sada daje za pravo da ljude sa ulice vodim na -70m i 2 km penetracije u pecini???????
Sile, mi kao da ne pricamo o istom coveku ;-) On nije prema svima isti, sto ne opravdava nsta pomenuto!!!Zao mi je za raspad bilo kog i cijeg kluba jer vodi ka razdvajanju ljudi. Ali cesto je neminovan radi boljeg progresa ili sprecavanja nekih daljih problema. U celoj prici meni je najzalije ruznh reci i nerviranja, prekinutih prijateljstva i zajednickih akcija koje su mozda mogle da se dese. Pare ce se vec nekako ponovo napraviti ALI IH DEFINITIVNO NE TREBA ZABORAVITI.

Sve ti je to isto u svim savezima svih sportova... i u klubovima... svaki ciga svoga konja hvali... Pričao sam ja nekada i sa Milinkom o tim stvarima, ali tu nema pomoći, sto ljudi sto ćudi... Iz mojih postova možeš da vidiš moju politiku: ako ti se nešto negde ne dopada, nemoj ispravljati krivu Drinu, sagledaj situaciju, pa vidi... ako si dovoljno jak, izdvoj se i radi ono što želiš sa svojim istomišljenicima (nov klub, TVOJ, i teraj po svom Very Happy ), ako se ne osećaš jakim ili šta god, prikloni se nekoj tebi odgovarajućoj grupi i opet uživaj... Uvek svima pričam da ne gledaju u tuđe dvorište, tako će zapustiti SVOJE...
A što se tiče raspada klubova i druženja... pa ja sam i dalje u kontaktu sa onima koji su ostali u starom klubu, ili otišli u neki drugi, a dosta ih ima i kod mene, naravno. Prijateljstva i druženja će ostati, ako im je tako suđeno, a ako nije... neće opstati ni u kom slučaju...

Sile

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TRITON taj Pon Dec 07, 2009 11:30 am

Sve ti je to isto u svim savezima svih sportova... i u klubovima... svaki ciga svoga konja hvali... Pričao sam ja nekada i sa Milinkom o tim stvarima, ali tu nema pomoći, sto ljudi sto ćudi... Iz mojih postova možeš da vidiš moju politiku: ako ti se nešto negde ne dopada, nemoj ispravljati krivu Drinu, sagledaj situaciju, pa vidi... ako si dovoljno jak, izdvoj se i radi ono što želiš sa svojim istomišljenicima (nov klub, TVOJ, i teraj po svom Very Happy ), ako se ne osećaš jakim ili šta god, prikloni se nekoj tebi odgovarajućoj grupi i opet uživaj... Uvek svima pričam da ne gledaju u tuđe dvorište, tako će zapustiti SVOJE...
A što se tiče raspada klubova i druženja... pa ja sam i dalje u kontaktu sa onima koji su ostali u starom klubu, ili otišli u neki drugi, a dosta ih ima i kod mene, naravno. Prijateljstva i druženja će ostati, ako im je tako suđeno, a ako nije... neće opstati ni u kom slučaju...[/quote]

Potpuno si u pravu. Kad bi se svako malo vise bavio svojim problemima svima bi nam bilo bolje.

TRITON

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SRDJAN taj Pon Dec 07, 2009 11:31 am

Da, tako su i Nemanja i Duca naseli pa smo videli rezultat toga, ljudi koji nisu iz ronilacke price ne znaju ove stvari i detalje o kojima pricamo, oni jednostavno dodju, prijave se i slusaju sta im neko na tom kursu prica, a posle 5 zarona ih potapse po ramenu i kaze do jaja ste, sad cu da vas vodim na jedno super ronjenje, i sta ce oni, odu ko ovce na klanje, i sam znas sta se kod nas radi. Ta vrsta marketinga moze nekoga kostati zivota, to nije marketing tipa kurs vam je 100 Eura da privuces mase, pa onda kad plate i krenu sa kursem krenes ekstra da im naplacujes sve, i materijale, i zarone, i clanarinu, i jos sijaset gluposti (mada licno ni to ne opravdavam) ili kao sto si rekao da se zivkaju okolo ljudi telefonom i da im se nudi sve i svasta, to je bre jajarenje.

SRDJAN

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 11:32 am

SRDJAN ::Da, ali indirektno govori sve, tipa "naucite prvo da ronite, pa cete onda u pecinu", svi mi znamo kako to funkcionise, a u stvarnosti P1 nema nikakvih dodirnih tacaka sa pomenutom speleologijom, ne razumem se u speleologiju, ali mi prosto ronilacko znanje dovoljno govori da je za pristup takvim kursevima ronjenja potrebno biti iskusan P3, to je kao pocnite da ucite voznju bicikla, krajnji cilj je da vozite sleper, ako mislis da je to dobar put onda...........

Malo mi je bez veze što govorim u ime nekog drugog, ali zaista znam da taj kurs ronjenja je zaista kurs za P1 po CMASu, ali isto tako znam da ti P1 ronioci proronjavaju sifone u podzemnim pećinama i to nema veze sa ronjenjem koje rade Mirko i Vlatko...

Sile

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SRDJAN taj Pon Dec 07, 2009 11:35 am

Pa o tome ti i pricam, P1 nema sta da radi u pecini, moze da je gleda samo na slikama, indirektno ih time lazno ohrabrujes i stavljas im omcu oko vrata

SRDJAN

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 11:58 am

Da,da... ti pričaš o ronjenju u podvodnim pećinama, u kom slučaju si sasvim u pravu i tu nema zbora, ali ovo što Uroš radi su pećine u zemlji, ili ne znam kako se stručno zovu, jer sam i ja duduk za speleologiju, gde se penetracija (valjda se tako kaže Embarassed ) radi na suvom, jedino se neki delovi proronjavaju, da bi se prešlo u neke dalje prolaze. E tu se valjda ide ili na dah (što je neki put bez veze) ili sa bocama, gde ti ipak treba neka osnovna obuka. A kada se obuka radi, što bi se radila kao neki intro, kada je Uroš i M1 i ima pravo da vrši obuku za kompletan P1?

Sile

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TRITON taj Pon Dec 07, 2009 11:59 am

Svima je poznato da kod nas ne postoje oficijalni kursevi za pecinsko ronjenje. Kadra (ljudi sa znanjeme) verovatno ima, ali je cinjenica da niko ne moze da izda sertifikat. Reci da Ceca, Oki, Bozana & co. ne znaju da rone u pecinama je glupost, ostaje samo pitanje legalne obuke.
Ja cu vam reci kako to kod nas izgleda. Svaki polaznik koji ima nameru da sa nama ide u pecinu ( a pocinje sa nekoliko zarona u kaverni!) mora prethodno da zavrsi LINE workshop. Ovaj workshop sadrzi min. 70 % gradiva pecinskog kursa. Da bi ronio dalje u pecini (dublje u m ili dalja penetracija) polaznik mora da ima min. Deep Divera (IANTD, DIR). Mi smo mozda malo uobrazeni ali smatramo da bez ovog kursa polaznici ne raspolazu dovoljnim znanjem da rone u pecini ili uopste dublje ili duze od rekreativne granice.
Sva ova znanja i vestine moraju da su "up to date" stalno da se vezbaju. Trazi se redovno prisustvovanje workshopovima radi "osvezavanja" znanja.
Moram da napomenem da se ovde radi o clanovima kluba u cije znanje i mogucnosti imamo dobar uvid.
U dubinsko i pecinsko ronjenje se uvode postepeno i pod stalnim nadzorom. Mogu roniti onoliko daleko koliko zele i koliko se konforno osecaju, ali ne dalje od onog koliko im mi dozvolimo. Na zalost takva su kod nas pravila i do sada su se pokazala apsolutno opravdana.
Na kraju, "neposlusni" i rizicni ronioci se u nase krugove NE PRIMAJU.
Oni ne rizikuju samo svoj zivot vec zivot svih koji ucestvuju u zaronima.

Kako izgleda na kursevima i workshopovima mozete videti na nasem sajtu.

Licno smatram da to nije sport za one zeljne dokazivanja i sujetne, vec za one koji su pravi ljubitelji spremni da zrtvuju mnogo treninga, vremena, a na kraju i novca za ono sto vole.

TRITON

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sile taj Pon Dec 07, 2009 12:12 pm

Potpuna ispravno radite i treba da ste istrajni u tome (nemam razloga da ne verujem u to), ali vi ne idete u Resavsku pećinu (sad sam možda lupio, ali pećinu tog tipa), vi idete da "ronite" pećine pod vodom! Jel sam u pravu? I tu važe pravila kojih se vi pridržavate i tu nema šta dalje da se priča... A ovo što oni rade je druga vrsta speleologije, gde ti treba znanje u planinarenju, malo u ronjenju i ja ne znam šta još ...

Sile

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TRITON taj Pon Dec 07, 2009 12:17 pm

Da Sile u pravu si. Nismo preterani ljubitelji "valjanja u blatu", tu je Matija majstor Laughing. Sa druge strane u suvoj pecini vreme prezivljavanja se meri u satima ili danima, dok u pecinama u kojima mi ronimo za ispravku greske stoji ti na raspolaganju samo pregrst minuta No

TRITON

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SRDJAN taj Pon Dec 07, 2009 12:18 pm

Sile ::Da,da... ti pričaš o ronjenju u podvodnim pećinama, u kom slučaju si sasvim u pravu i tu nema zbora, ali ovo što Uroš radi su pećine u zemlji, ili ne znam kako se stručno zovu, jer sam i ja duduk za speleologiju, gde se penetracija (valjda se tako kaže Embarassed ) radi na suvom, jedino se neki delovi proronjavaju, da bi se prešlo u neke dalje prolaze. E tu se valjda ide ili na dah (što je neki put bez veze) ili sa bocama, gde ti ipak treba neka osnovna obuka. A kada se obuka radi, što bi se radila kao neki intro, kada je Uroš i M1 i ima pravo da vrši obuku za kompletan P1?

Kakva god da je, pecina je pecina, P1 roni iskljucivo u otvorenoj vodi, evo Mirko je to lepo napisao, to su ozbiljne stvari i tu nema zajebancije, ni ja se ne razumem nista u speleologiju, kao sto sam vec rekao, ali prosto imam dovoljno mozga da skapiram neke osnovne stvari, cak i te pecine koje su suvozemne zahtevaju sa druge strane speleolosko znanje na prvom mestu, pa tek onda ronilacko koje mora biti na nivou koji je Mirko opisao, seti se samo nesrece od pre par godina kada su se pogusili zbog gluposti, to je bio nedostatak elementarnog znanja koji je nazalost rezultovao smrcu nekih mladih ljudi.

SRDJAN

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petkovic Matija taj Pon Dec 07, 2009 12:29 pm

Sifoni su cesce kraci, plici ali zato sa ogromnom kolicinom sedimenta koji samo ceka na tebe, prostorom koji je najcesce toliko mali da se jedva proguras. Ne pomaze ti tu nikakva speleoloska tehnika pomoci vec samo staz u ronjenju. Speleolosku tehniku koristis na suvom a ronilacku u vodi. Jednostavnije ne moze biti! Veca razlika od Tritonovih zaronina, pored dubine, je u debljini uzeta. Cesce se ne koristi tanki konop vec statik-uze kao primarna nit upravo zbog skucenosti u zamucenosti. Teze se kida, deblje je. Ne mogu da se slozim da je dovoljno nesto vise od onoga sto se pruza od znanja na kursu P1 koliko god zahtevan kod nekog bio. Zakon nikoga ne spreceva da tako nesto radi i potpuno je slobodan u tome ali mi ne mozes reci da je to u redu ili mozda mozes.

Petkovic Matija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TRITON taj Pon Dec 07, 2009 12:41 pm

Izmedju ostalog Matija roni kod nas (i sa nama aktivno u pecinama) tako da ima dobar uvid u materiju kako sa speleo tako i ronilackog stanovista.

TRITON

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od _ taj Pon Dec 07, 2009 1:39 pm

Ljudi vidim da je ova prica otisla predaleko i uopste mi nije bila namera da bilo ko bude prozivan. Konstatovali smo da je u pitanju obican P1 kurs malo "marketinski" potpomognut spelelogijom i speleoronjenjem. Uostalom sam Uros mi je poslao takav e-mail u kome objasnjava da se radi o obicnom P1 kursu. Ali mogu da primetim da je taj kurs više namenjen već dokazanim speleolozima koji ovim putem žele da nauce da rone da bi jednog dana kad steknu iskustvo mogli da prošire svoje mogućnsti istrazivanja suvozemnih pećina sa nekoliko plićih sifona.
Nazalost Matiju ju je cela priča licno dotakla jel je i sam potekao iz te priče i najbolje poznaje situaciju koja tamo vlada. To mogu da razumem, ali verujem da na forumu ima jos ljudi sa slicnim pricama pa ih ipak drze u sebi.
A kad bi smo zapoceli pricu sta pojedini instruktori rade i gde i koga vode na rizična ronjenja mislim da bi za to trebalo mnogo vise vremena i potrošenh megabajta na serveru...

Pozdrav

_

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 11:09 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu